wz

Hvězdná brána (Stargate SG-1):

Podrobné biografie hlavních představitelů:

Amanda Tapping (jako Samantha Carter): Amanda se narodila v Rochfordu v Anglii, ale společně se svými třemi bratry (Richard, Christopher a Stephen, z nichž dva jsou starší než ona a jeden z nich je její dvojče, vyrostla v Torontu, kam se s rodinou přestěhovali, když jí byly 3 roky. Amandini rodiče si sice přáli, aby se zabývala vědou, ona však vždy chtěla být herečkou. Když byla mladší, excelovala v matematice, ale když se dostala na střední školu, začala se více zajímat o umění. 
 "Když jsem byla mladší, tak jsem chtěla být doktorkou, později, jako mnoho jiným, se mi zalíbilo být mořskou bioložkou, ale herectví bylo vždycky v popředí mého zájmu," tvrdí ona. Jako dítě se velmi ráda dívala na seriál "Little House on a Prairie" a také měla ráda, spolu s její matkou, populární sérii Coronation Street. Její otec byl zase obrovským fanouškem Montyho Pythona.

Amanda vystudovala drama na univerzitě ve Windsoru v Ontariu, po jejímž absolvování strávila čtyři roky studiem divadla a objevila se v několika divadelních inscenacích. V této době stále přísahala, že nikdy nepůjde dělat do televize. Po šesti měsících si obstarala agenta a objevila se v první reklamě (na vdolečky). Následovalo několik dalších reklam, díky nimž si vydělala peníze, které použila mj. na finanční pomoc k existenci Random Acts - improvizující komediální herecké skupině, kterou vytvořila na počátku 90.let v Torontu spolu s dalšími dvěma ženami - Katherine Jacksonovou and Anne Marie Kerrovou. Tato skupina předváděla své skeče, výstupy a představení na různých malých místech, akcích, soutěžích a festivalech v okolí Toronta. Její existence skončila poté, co se všichni členové skupiny přestěhovali nebo změnili své působiště.
 
V letech 1992 - 1997 se Amanda objevila v několika televizních filmech a seriálech. V roce 1992 ji diváci mohli spatřit v jedné epizodě seriálu KUNG FU: THE LEGEND CONTINUES. Dále hostovala v seriálu FOREVER KNIGHT a o rok později se objevila i ve známém seriálu X-FILES v epizodě Avatar. V roce 1995 pak účinkovala v TV filmech DEGREE OF GUILT, THE HAUNTING OF LISA a NET WORTH. V tomto roce se také objevila v 1 epizodě seriálu GOOSEBUMPS. A diváci ji mohli také vidět ve filmech THE DONOR a RENT A KID. Rok 1996 jí přinesl role v adaptaci knihy od D. Steelové REMEMBRANCE a v seriálu NEWSROOM. V sérii FLASH FORWARD se pak objevila v jedné z hlavních rolí.

To už ale přišel rok 1997, který pro ni znamenal zlom. Nejprve si zahrála v romantické komedii BOOTY CALL. Poté ale přišel pro ni dosud největší úspěch - role kapitána (později majora) Samanthy Carterové v úspěšném sci-fi seriálu STARGATE SG-1 (Hvězdná Brána). Díky této roli pronikla do povědomí miliónů fanoušků po celém světě a stala se velice oblíbenou. A protože jí práce na seriálu i její současný život vyhovuje, v roce 2005 podepsala smlouvu již na jeho desátou řadu.

Mezitím se provdala za Alana Kovacse a v březnu 2005 se jí narodila holčička, takže poprvé za deset let musela vynechat několik epizod SG-1. V přestávkách natáčení Hvězdné brány si zahrála mj. v seriálech OUTER LIMITS nebo MILLENIUM nebo filmech THE VOID, BLACKTOP (2000), LIFE OR SOMETHING LIKE IT (2002) a dalších. Její obvyklý pracovní den při natáčení SG trvá 14 h. Aby vystupovala realisticky jako doktorka a vědec v roli Sam Carterové, diskutuje s ex-navy-SEAL a učí se speciálně o astrofyzice. Amanda je také horlivá čtenářka a spisovatelka - napsala už několik scénářů. Před narozením své holčičky trávila svůj volný čas mj. modernizováním a renovováním svého domu a dováděním se svým psem Abbiem.

- Amanda je také horlivá čtenářka a spisovatelka - napsala už několik scénářů.
- Jejími dalšími zálibami jsou lyžování, turistika, táboření, čtení a ježdění na koních. Podporuje Multiple Sclerosis Society, Pollution Probe and Society for the Prevention of Cruelty to Animals.
- Pro roli Samanthy Carterové se nejprve zúčastnila konkurzu v Torontu, poté byla vybrána do užšího seznamu, a tak poslala producentům seriálu její demo kazetu obsahující výběr toho, co se domnívala, že je její nejlepší práce ve filmu a v televizi. Skončila mezi třemi finalisty a zúčastnila se natáčecího testu v Los Angeles. Potom přišlo čekání. Nakonec se dostala mezi dva finalisty a účastnila se dalšího konkurzu. Asi dva týdny před začátkem filmování pilotního dílu Stargate SG-1 přijala telefonní hovor, ve kterém jí sdělili, aby si sbalila své brašny a přestěhovala se do Vancouveru.
- Další zajímavosti o Amandě naleznete ZDE.

Stargate SG-1

Richard Dean Anderson

Amanda Tapping .

Michael Shanks

Christopher Judge

Corin Nemec

Don S. Davis

Teryl Rothery

Vedlejší postavy: Carmen Argenziano (Jacob Carter)
  Peter Williams (Apophis)
  J.R. Bourne (Martouf)
  Vaitiare Bandera (Shau´Ri)
  Erick Avari (Kasuf)
  Colin Cunningham (major Davis)

HOME