wz

Podrobné biografie hlavních představitelů:

Ben Browder (jako plk. Cameron Mitchell):

185 cm vysoký Robert Benedikt Browder se narodil 11. prosince 1962 ve městě Memphis v Tennessee. Poté, co získal bc titul z psychologie na Furman University, odjel studovat do Londýna Central School of Speech and Drama, kde v roce 1989 potkal svoji budoucí ženu Francescu Bulle, také herečku, která se později po jeho boku objevila např. v několika epizodách seriálu FARSCAPE. Žijí spolu dodnes a mají dvě děti.
Než se Ben proslavil titulní rolí v australském Sci-Fi seriálu FARSCAPE, který se natáčel čtyři sezóny v letech 1999-2003, načež byl zakončen filmem Farscape: The Peacekeeper Wars (2004), začínal na divadle, kde vystupoval mj. v několika Shakespearových hrách. Zahrál si i maličké role v několika TV filmech a seriálech, u nás známých např. Melrose Place (1992), Danielle Steele's "Secrets" (1992), Murder, She Wrote (1994) a dalších. Ztvárnil i malé roličky ve filmech: mladičký bažant v MEMPHIS BELLE (1990) nebo po boku Seana Youna a Matta Dillona A KISS BEFORE DYING (1991), dále film NEVADA (1997) či BOOGIE BOY (1998). Americkým a kanadským tv divákům vstoupil poprvé více do vědomí účinkováním v sérii PARTY OF FIVE (1996-97) jako jedna z hlavních postav.
Pak již přišel úspěch ve FARSCAPE, kde ztvárnil roli pozemského astronauta Michaela Crichtona, který se vlivem červí díry dostane do zcela jiné části vesmíru, odkud není cesty zpět. V originální a fanoušky ceněné sci-fi sérii vydržel až do roku 2004. V tomto roce si také zahrál hlavní roli v thrilleru A KILLER WITHIN. A pak obdržel prestižní nabídku ze Stargate, která se neodmítá. Nejprve byl vybrán pro roli majora Johna Shepparda ve SG: Atlantis, ale kvůli natáčení filmem Farscape: The Peacekeeper Wars tuto roli nemohl přijmout. A tak se objevil v hlavním STARGATE SG-1 jako nový lídr SG-1 plk. Cameron Mitchell, kde nahradil oblíbeného Richarda Deana Andersona. A nutno přiznat, že právě proto neměl novou roli právě snadnou. Mnozí fanoušci ho nepřijali nejvlídněji, navíc mu (nebo spíše tvůrcům) byla vyčítána typová podobnost s Michaelem Shanksem, představitelem Daniela Jacksona. Nicméně Ben strávil v SG-1 poslední dvě sezóny této kultovní série a zahraje si i v připravovaných filmech STARGATE: THE ARK OF TRUTH a STARGATE: CONTINUUM.

Browderova rodina vlastní a provozuje auto závodní série NASCAR Busch, kterou řídí Benův bratr Neil Browder. Jeho oblíbeným filmem je Jeremiah Johnson (1972), jehož koncept také včlenil do scénáře jedné z epizod Farscape. Ze všech míst nejvíc miluje Diet Mountain Dew, Clark Bars a Crisco, které mu prý při pobytu v zahraničí velmi scházejí.

 

HOME

Richard Dean Anderson Amanda Tapping .Michael Shanks Christopher Judge Corin Nemec Don S. Davis Teryl Rothery