wz

Hvězdná brána (Stargate SG-1):

Podrobné biografie hlavních představitelů:

Michael Shanks: Michael Shanks se narodil 15. prosince 1970 v kanadském
Vancouveru jako mladší ze dvou bratrů. Vyrostl v malém městečku Kamloops poblíž Vancouveru. Nejdříve studoval ekonomii, pak ale náhodou narazil na produkční tým seriálu MacGyver, který se v té době ve Vancouveru natáčel. V 1 episodě dostal roli a herectví ho natolik zaujalo a okouzlilo, že se mu rozhodl dále věnovat. Byl přijat na univerzitu Britské Kolumbie, kde také vystudoval - v roce 1994 získal bakalářský titul z krásného umění "Bachelor degree of fine artsfine arts". Po promoci odcestoval do Ontaria, kde strávil následující 2 roky
s tamním Shakespearrovým festivalem. Nejprve vystupoval v roli Lorenza v Benátském kupci, poté si dále zahrál mnohé další postavy ze Shakespearrových dramat a komedií - např.účinkoval v Macbethovi, Králi Learovi, Amadeovi a Šťastné ženy z Windsoru. Účinkoval i dalších divadelních představeních, jako např. v "Love of the Nightingale", "Translations", "Wait Until Dark" a "Loves Labors Lost".
Michaelovým filmovým debutem se stal snímek "Volání divočiny" (Call of the Wild, USA,1996), v hlavní roli s Rutgerem Hauerem. Dále si zahrál v několika epizodách televizních seriálů jako Highlander, University Hospital, The Commish, Madison a čeští diváci ho mohli také spatřit v jedné z epizod 4. řady úspěšného seriálu Krajní Meze (Outer Limits) Mary 25 jako Dr. Wednesdayho. To už byl ale po celém světě známý spíše jako Dr. Daniel Jackson, zapálený egyptolog ze skvělého a veleúspěšného seriálu Stargate SG-1 (Hvězdná Brána).
V tomto seriálu pak pravidelně účinkoval celých 5 let až do roku 2001, kdy se s ním diváci rozloučili v předposledním díle 5. řady. Poté už se v seriálu objevil pouze v několika epizodách. Mezi natáčením jednotlivých sérií tohoto seriálu účinkoval Michael kromě jiných televizních seriálů i v televizních filmech - např. ho diváci mohli spatřit v "A Family Divided" a v mini serii "Eye Level" a nedávno i v "Escape From Mars". V přestávce mezi seriemi si také znovu zahrál Shakesperra v Arts Club Production of Hamlet, který běžel 5 týdnů.
- Mezi jeho zájmy patří mimo jiné windsurfing, lyžování a hraní hokeje.
- Je aktivní i v několika charitativních organizacích včetně ASPCA a Veteran´s Association.
- Celé jeho jméno zní: Michael Garrett Shanks
- Jeho životní partnerkou je herečka Vaitiare Banderová, která v seriálu Stargate SG-1 hraje manželku Dr. Jacksona - Shau'riStargate SG-1

Richard Dean Anderson

Amanda Tapping .

Michael Shanks

Christopher Judge

Corin Nemec

Don S. Davis

Teryl Rothery

Vedlejší postavy: Carmen Argenziano (Jacob Carter)
  Peter Williams (Apophis)
  J.R. Bourne (Martouf)
  Vaitiare Bandera (Shau´Ri)
  Erick Avari (Kasuf)
  Colin Cunningham (major Davis)

STARGATE HOME