wz

Hvězdná brána (Stargate SG-1):

Podrobné biografie hlavních představitelů:

Richard Dean Anderson: (jako plk. Jack O´Neill) 

Richard se narodil 23. ledna 1950 v Minneapolis ve státě Minnesota, kde také vyrostl. Pochází z umělecké rodiny - je synem jazzmana a profesora střední školy Stuarta Andersona a jeho matka Jocelyn je také herečkou. Je nejstarší ze čtyř dětí. Už odmalička chtěl být hokejistou a tomuto sportu se také hodně věnoval. Kdo ví, kam by to s hokejem dotáhl, kdyby si v 16 letech nešťastně dvakrát za sebou v utkáních Středoškolských hokejových her nezlomil obě ruce. Avšak jak se později ukázalo - pro něj to bylo štěstí v neštěstí. Vybral si totiž jako svou další kariéru herectví - čemuž se nelze ani divit vzhledem k povolání jeho rodičů. Poté, co navštěvoval kurzy herectví na St. Cloud State College a na univerzitě v Ohiu, odjel do Los Angeles, kde se zpočátku chvíli živil jako pouliční klaun a žonglér i jako příležitostní zpěvák. Nějaký čas působil také jako inspicient v Improvisational Theatre Company a poté se stal režisérem show s delfíny v kalifornském Marylandu. A pak se na něj usmálo štěstí - v roce 1976 získal roli dr. Jeffa Webbera  v populárním  seriálu  společnosti ABC  GENERAL HOSPITAL.  A jako doktor  Webber se  objevoval  na TV
obrazovkách nepřetržitě pět let. Poté, co tento seriál opustil, účinkoval ve dvou krátkých televizních sériích společnosti CBS SEVEN BRIDES FOR SEVEN BROTHERS v roce 1982 a EMERALD POINT N.A.S. v roce 1983.

V roce 1985 dostal další velkou příležitost, které se zhostil nadmíru úspěšně. Byl obsazen do titulní role později ohromně úspěšného a pro mnohé kultovního seriálu MACGYVER. Jako mimořádně zručný, vynalézavý, inteligentní, neúnavný a hlavně originální hrdina Angus MacGyver, který umí běžné věci používat neobyčejným způsobem a krajně nebezpečné situace řeší s klidným, skoro znuděným výrazem člověka čekajícího na městský autobus, vystupoval na televizních obrazovkách po dlouhých a velice úspěšných 7 sezón ve 139 epizodách. První dvě sezóny se natáčely v Los Angeles, na další čtyři roky se produkce přesunula na sever do Vancouveru, aby se natáčení poslední - 7. série se přesunulo zpět do L.A. Tento seriál mu přinesl obrovskou popularitu po celém světě a díky němu se nezapomenutelně zapsal do myslí miliónů diváků a divaček.


Mezi jeho další seriálový počin patří účinkování v kritikou velice příznivě přijaté westernové sérii zasazené do 19.století s názvem LEGEND. Kromě jeho práce v televizních seriálech hrál Richard také v několika televizních filmech nepříliš valné kvality. V roce 1986 debutoval hlavní rolí ve filmu OBYČEJNÍ HRDINOVÉ. Tento film režiséra Petera H. Coopera - závažný a umělecky kvalitní snímek, v němž se tvůrci zamýšleli nad nelidskostí vietnamské války, poskytl Richardovi široký prostor pro jeho herecký výkon. Dále jste ho mohli zahlédnout ve filmech OČIMA NEZNÁMÉHO, THROUGH THE EYES OF A KILLER, PAST THE BLEACHERS  nebo  BEYOND  BETRAYAL (1994),  kde  si  zahrál  hrubého manžela  Susan Deyové  a   jeho
 
chladný záporný výkon, tolik odlišný od jeho obvyklých rolí, byl kritikou velice kladně přijat. Po skončení MacGyvera založil Richard se svým partnerem Michaelem Greenburgem jejich vlastní produkční společnost Gekko Film Corporation na vývoj a produkci několika televizních filmů a seriálů. V jejich prvním projektu se Richard znovu vrátil do své zatím nejúspěšnější role Anguse MacGyvera ve dvou pokračováních natáčených v Londýně - a to: MACGYVER:ZTRACENÝ POKLAD ATLANTIDY (1993) a MACGYVER:CESTA DO ZKÁZY (1994).

Další jeho hereckou zkušeností byla hlavní role ve dvoudílné minisérii PANDOŘINA SKŘÍŇKA, který měl poměrně solidní úspěch a opět pozvedl Richardovu popularitu o nějaký ten stupínek výš. Poté došlo ke spojení Gekko Corporation a společnosti MGM/UA a Showtime Television k výrobě nového televizního Sci-Fi seriálu STARGATE SG-1. První série se začala natáčet v únoru 1997 ve Vancouveru a seriál dosáhl fenomenálního úspěchu po celém světě. Richard se v tomto seriálu pravidelně objevoval v titulní roli plných 8 let a získal tak popularitu možná větší než s MacGyverem. V 9. řadě seriálu z roku 2005 se již objevil pouze v prvních třech epizodách a zda se v tomto kultovním seriálu ještě někdy objeví, je otázka.

Richard je známý svou zálibou v adrenalinových sportech. Už v mládí ujel na kole přes 9000 kilometrů, stále hraje jako hobby hokej, leze po horách, lyžuje, potápí se, létá na rogalu, jezdil i automobilové závody. Miluje také cestování. Během své kariéry měl vztah s mnoha známými  kráskami, nikdy  se však  neoženil. V  roce 1996  se seznámil  s April  Proseovou a
2. srpna 1998 se jim narodila dcera Wylie Quinn Annarose, která Richardovi zcela změnila život. V jeho častých rozhovorech, příspěvcích pro svou webovou stránku i dalších příležitostech se oní neustále zmiňuje a svou novou otcovskou roli si velice užívá. S Apryl žije střídavě ve Vancouveru a v Malibu u L.A., vlastní také jednu chatu uprostřed divočiny kdesi v severní Minnesotě.
Další zajímavosti ze života Richarda Deana Andersona:
- V mládí si s rodiči moc nerozuměl, oni měli vlastní život a Richard jednou potřeboval natolik změnit vzduch, že se rozhodl vydat se na kole k severnímu pólu. Vyrazil ještě se dvěma kamarády, kteří to brzy vzdali. On ale vydržel mnohem déle. Ujel prý podle vlastních slov asi 9 tisíc (!) km, vyhrál sám nad sebou a po návratu se z něho stal jiný člověk - klidnější a vyrovnanější. Pochopil, že je schopný postarat se o sebe a zvítězit i v životě.

- V mládí byl také přistižen při krádeži. S kamarády ukradli pár autorádií a několik televizí v prázdných domech. Žádné násilí. Podle jeho slov: "Brali jsme to tak, že si opatřujeme prostředky na život. Připadalo nám to jako sport. Aniž bych se chtěl hájit: nikdo mě nevychovával a mně to tehdy přišlo normální."

- Mnohokrát se již při sportu zranil, a to i velmi vážně. V jednu dobu hodně skákal do vody. A protože je zvyklý nic nedělat napůl, skákal s čím dál větší výšky a čím dál nebezpečněji. Jednoho dne se cítil v mimořádné formě a rozhodl se skočit to, co si zatím netroufl. A výsledek? Narazil hlavou na nižší skokanský můstek a moc nechybělo, aby zůstal ležet pod vodou. Se skoky tehdy definitivně přestal, ale potápění mít rád nepřestal. Další příklad: při jednom automobilovém závodě vlétl do díry. Probudil se v nemocnici s hroznou bolestí v zádech a nemohl se vůbec hýbat. Ale naštěstí to znovu dopadlo dobře.

- Při natáčení odmítá dabléry. Vždycky chce nebezpečné scény natočit sám, bavilo by ho být kaskadérem. Riziko je prý součástí jeho osobnosti a nemůže bez něho žít.
 
- Během své kariéry měl vztah s mnoha známými ženami, avšak z žádnou z nich nezakotvil natrvalo. Až v současné době - s Apryl Proseovou. Mezi jeho předcházející známější partnerky patřily např. Sela Wardová nebo Marlee Matlinová, hluchoněmá herečka a držitelka Oscara za film Bohem zapomenuté děti, jejichž dlouhodobější vztah se v Hollywoodu, jak už to tak bývá, dosti rozebíral. Tu později vystřídala "Ledová princezna" - světově proslulá krasobruslařka Katarina Wittová. Oba spolu jednu dobu tvořili nerozlučnou dvojici. O seznámení s Richardem krasobruslařská hvězda napsala: "Zahlédla jsem v hotelu mimořádně interesantního muže a tak jsem se na něj poptala recepčního. ,To je přece MacGyver!´ odpověděl mi a já si pomyslela: Ten a žádný jiný" Zařídit, aby se jí herec sám ozval nebylo údajně nijak obtížné. Následoval "vášnivý" :) vztah - až jednou v Římě se Kati beze slova spakovala a Richarda nechala jeho osudu. Ale jak ve svých pamětech dále napsala, ještě hodně dlouho jí chyběl. No, dost bulváru... Jeho další milenkou byla Terri Hatcherová, která se po jeho boku objevila v několika epizodách MacGyvera jako Penny Parkerová. Dále je známá svou rolí Lois Laneové v seriálovém Supermanovi nebo z bondovky Zítřek nikdy neumírá. Jejich vážnější vztah však opět nevydržel. Z dalších známějších partnerek - např. Lara Flynn Boyleová, Ann Turkelová, a další (možná).  Rodinné štěstí však nalezl až s už zmiňovanu Apryl Proseovou, se kterou se setkal v roce 1996, a která mu 2. srpna 1998 porodila dceru, které dali jméno Wylie Quinn Annarose.

Stargate SG-1

Richard Dean Anderson

Amanda Tapping .

Michael Shanks

Christopher Judge

Corin Nemec

Don S. Davis

Teryl Rothery

Vedlejší postavy: Carmen Argenziano (Jacob Carter)
  Peter Williams (Apophis)
  J.R. Bourne (Martouf)
  Vaitiare Bandera (Shau´Ri)
  Erick Avari (Kasuf)
  Colin Cunningham (major Davis)

STARGATE HOME

© Martin Nepraš, martyg@centrum.cz